BIP
 

 

      Tradycje batalion przejął od rozformowywanej 15 Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Pancernej. W księgę bojowej chwały batalionu wpisane są boje jazdy wielkopolskiej Księstwa Warszawskiego toczone ze wszystkimi trzema zaborcami: z Prusami w  1807. roku, z Austrią w kampanii 1809 roku oraz Rosją w 1812 i 1813 roku. To właśnie sformowany przez gen. Jana N. Umińskiego w Wielkopolsce 10 Pułk Huzarów wkroczył na czele Wielkiej Armii do Moskwy. Kolejne ogniwo w dziejach batalionu to jazda poznańska Powstania Listopadowego okryta chwałą w szarży pod Rajgrodem w 1831 roku, szwadrony jazdy powstania 1848 roku walczące pod Książem i Mirosławiem oraz brygada jazdy gen. Edmunda Taczanowskiego z Powstania Styczniowego 1863 roku.

       Szczególnie bliskie są żołnierzom batalionu dzieje formacji jazdy wielkopolskiej, które walczyły o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1920 bowiem ich barwa zdobi dziś berety żołnierzy batalionu. Były to oddziały, które zbrojnie wywalczyły na przełomie 1918 i 1919 roku   powrót do państwa polskiego dzielnicy poznańskiej, a następnie wzięły udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. 15 Pułk Ułanów Poznańskich, który zajął Bobrujsk, zwycięsko szarżował pod Maciejowicami i stoczył bitwy, pod Ihumeniem, Słonimem oraz o Międzyrzecz.

      Na wojnę w 1939 roku Wielkopolska Brygada Kawalerii wyruszyła pod dowództwem gen. bryg. Romana Abrahama w składzie Armii „Poznań”. Walki o Sobotę, Walewice, Bielawy, Zbrożkową Wolę, Brochów, Zamość, Sieraków, Laski oraz przebicie się z Puszczy Kampinoskiej do Warszawy zostały zapisane złotymi zgłoskami w dziejach kawalerii wielkopolskiej, która nie zakończyła swego istnienia w 1939 roku. Odtworzony dzięki gen. Władysławowi Andersowi w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 15 Pułk Ułanów Poznańskich wsławił się udziałem w bitwie o Monte Casino i o Ankonę stając się podstawą utworzonej pod koniec 1944 roku 14 Wielkopolskiej Brygady Pancernej.


Znaki rozpoznawcze 15. batalionu Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława ANDERSA

Oznaką rozpoznawczą batalionu jest oznaka rozpoznawcza 14 Wielkopolskiej Brygady Pancernej zatwierdzona przez dowództwo 2 Korpusu Polskiego 11 grudnia 1945 roku. Wprowadzona została jako oznaka rozpoznawcza malowana
na pojazdach i dopiero później zaczęto nosić ją jako oznakę naramienną na mundurze. Przedstawia ona kroczącą, czarną panterę na żółtym tle.

W 15 batalionie Ułanów Poznańskich im gen broni Władysława ANDERSA noszony jest  proporczyk zgodny ze wzorem proporca lanc 15 Pułku Ułanów Poznańskich z okresu II Rzeczypospolitej.

 

Batalion obecnie

 

 Dowódcą 15 batalionu Ułanów Poznańskich jest obecnie podpułkownik Tomasz Stachera.

Podpułkownik Tomasz Stachera urodził się 01 lutego 1974 roku w Legnicy. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu (1997).  Ponadto w 2006 r. ukończył AKADEMIĘ OBRONY NARODOWEJ -  kierunek ZARZĄDZANIE I DOWODZENIE oraz w 2014 UNIWERSYTET im. ADAMA MICKIEWICZA w Poznaniu, służba zagraniczna i międzynarodowa (studia podyplomowe). Po ukończeniu szkoły oficerskiej pełnił służbę w 15BKPanc na stanowisku dowódcy plutonu i dowódcy kompani (1997-2006). Od roku 2006 pełni służbę w 17WBZ, którą rozpoczynał jako: dowódca kompanii, szef sztabu batalionu, zastępca szefa sztabu brygady.  Od 02.11.2015r. po przyjęciu obowiązków -  dowodzi 3bpzmot / 15 batalion Ułanów Poznański im. gen broni Władysława ANDERSA. Zainteresowania: sport, historia, nowe technologie

   


 

powrót