BIP
 
DOWÓDCA 17 WIELKOPOLSKIEJ BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ
gen. bryg. dr Robert KOSOWSKI
 
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, Uniwersytetu Opolskiego, Akademii Obrony Narodowej (studiów  dyplomowych – pierwsza lokata w grupie OPL, doktoranckich – z wyróżnieniem i Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej - praca z wyróżnieniem) oraz szkoły NATO w Oberammergau.
Służbę zawodową rozpoczął w 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej w Opolu od stanowiska dowódcy plutonu, następnie dowódcy kompanii (trzy lata z rzędu przodujący pododdział w JW., w 1994 roku przodujący pododdział w dywizji), oficera sekcji operacyjnej, dowódcy dywizjonu artylerii przeciwlotniczej oraz szefa sekcji operacyjnej brygady. Był specjalistą i starszym specjalistą ds. operacyjnych oraz szefem oddziału szkolenia w SWOPL DWL, a także zastępcą Inspektora Szkolenia
w DG RSZ.
W latach 2004-2012 przedstawiciel DWL w grupach roboczych w Kwaterze Głównej NATO ds. uzbrojenia (LG-4, LCG-4, JCG GBAD) oraz międzynarodowego programu budowy interfejsu wymiany informacji o sytuacji powietrznej LLAPI (Low Level Air  Picture Interface).
Od 2018 roku Dowódca 17 WBZ.
Odznaczenia:
- Brązowy Medal za Długoletnią Służbę
- Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju
- Brązowy Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
- Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju
- Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
- Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju
- Odznaka Zasłużony Żołnierz RP - III stopnia
- Kordzik Honorowy Wojsk Lądowych
- Odznaka Honorowa Wojsk Lądowych

Żonaty, dwoje dzieci.
Zainteresowania: historia i łowiectwo.