BIP
 
Powrót z Bałkanów
25.10.2019
W środę, 23 października na placu apelowym 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu podczas uroczystego apelu przywitano żołnierzy XVII zmiany PKW EUFOR ALTHEA, którzy zakończyli wykonywanie zadań w Bośni i Hercegowinie.


Już 21 października 2019 r. w bazie Camp Butmir w Bośni i Hercegowinie odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR pomiędzy zdającym obowiązki ppłk. Pawłem Jędryczką i przyjmującym obowiązki ppłk. Grzegorzem Pawełko. Przekazanie dowodzenia nad Polskim Kontyngentem Wojskowym EUFOR dopełniło złożenie meldunku płk. Dariuszowi Skrodzkiemu, który reprezentował Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
 


Podczas krajowej części ceremonii, podpisany został protokół przekazania zwierzchnictwa nad pododdziałem powracającym z misji. Dowódcę Generalnego RSZ reprezentował dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Robert Kosowski, który przyjął od Dowódcy Operacyjnego RSZ  reprezentowanego przez płk. Dariusza Skrodzkiego dowodzenie nad żołnierzami którzy tworzyli XVII zmianę PKW EUFOR ALTHEA.
 
 
 

W czasie okolicznościowych przemówień złożono podziękowania dla wszystkich żołnierzy za trud włożony w realizację zadań, które w ocenie przełożonych wykonywane były na wysokim poziomie, a na ręce powracającego dowódcy PKW wręczono pamiątkowe ryngrafy.
„Polski żołnierz poza granicami kraju każdorazowo potwierdza mocną markę, jest uznawany za dobrze wyszkolonego, a tym samym za solidnego i niezawodnego partnera” – powiedział Dowódca 17WBZ gen. bryg. Robert Kosowski.
 
 

Podpułkownik Paweł Jędryczka nie krył zadowolenie z bezpiecznego  powrotu do kraju, podziękował  także swoim podwładnym za ponad półroczny trud i wysiłek włożony w realizację zadań mandatowych:
"Dowodzenie Wami było dla mnie prawdziwą przyjemnością, czuję się zaszczycony, że byłem w Waszym zespole. Dziękuję Wam za okazany na każdym kroku profesjonalizm i wzorowo wykonywane zadania”.
Ceremonię zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów, którą poprowadził dowódca uroczystości ppłk. Wojciech Szołtek.
 
 
 
 

***
Polski Kontyngent Wojskowy EUFOR w Bośni i Hercegowinie realizuje zadania doradczo-szkoleniowe, a jego celem jest monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych oraz doradztwo w formowaniu i odbudowie zdolności bojowych Sił Zbrojnych BiH.


tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
foto: st. szer. Kamil Śpiączka