BIP
 
W kraju i na obczyźnie
11.10.2019
Jesień br. jest dla zmotoryzowanych z Międzyrzecza bardzo intensywna, żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej szkolą się na wielu kierunkach w kraju i za granicą.

Żołnierze z 17-stką na ramieniu są zawsze na pierwszej linii, nie unikają wymagających zadań, dlatego od lat utrzymują się w ścisłej czołówce pododdziałów Wojska Polskiego. Obecnie nadal kontynuują zadania mandatowe w ramach V już zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumuni, gdzie zdobywają bezcenne doświadczenie międzynarodowe szkoląc się z rumuńskimi sojusznikami. W Krajowej, gdzie na co dzień stacjonują zmotoryzowani, żołnierz z biało-czerwoną flagą na mundurze stał się trwałym elementem krajobrazu.

 

 

 

Warto wspomnieć, że w kraju na finiszu przygotowań jest już kolejna zmiana PKW Rumunia, która już w najbliższych tygodniach zostanie poddana certyfikacji narodowej w ramach ćwiczenia Dunaj, tak aby w styczniu zmienić obecnie pełniących służbę w Rumuni żołnierzy. Dowódca VI zmiany PKW mjr Mariusz DŁUBAŁA zapewnia, że kontyngent jest już niemal w gotowości do wyjazdu.

 


 

A w międzyczasie trwają również prace nad formowaniem zmiany VII. Obecnie w brygadzie coraz trudniej znaleźć żołnierza, który jeszcze nie odwiedził naszych sojuszników z południa.

 

  

 

Mówiąc o PKW nie możemy zapomnieć także o PKW EUFOR ALTHEA, kontyngent może niezbyt liczny, ale wykonujący bardzo odpowiedzialne zadania związane z utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa na obszarze Bośni i Hercegowiny. Nasi żołnierze udzielają wsparcia Siłom Zbrojnym Bośni i Hercegowiny w budowie ich zdolności bojowej oraz szkoleniu. Ważnym aspektem misji jest współpraca z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych w strefie odpowiedzialności.

 

  

 

A to nie wszystko, bo zmotoryzowani wykonują szereg zadań także w ramach ćwiczeń międzynarodowych realizowanych poza granicami Rzeczpospolitej. Tak jak zakończone kilka dni temu ćwiczenie Udar realizowane na terytorium Republiki Chorwacji

    

 

Polski pluton z kompanijnego modułu RAK został przydzielony jako wsparcie ogniowe do chorwackiego batalionu zmotoryzowanego. W czasie ćwiczenia wykonywali różnorodne zadania ogniowe, a celność ich ognia wzbudziła uznanie wśród gospodarzy ćwiczenia.
   
Jak mówi dowódca  por. Piotr Jaworski – „Chorwackich sojuszników dziwiła szczególnie szybkość otwarcia ognia przez nasze moździerze po zmianie stanowiska ogniowego. Systemy kierowania ognia w Rakach sprawia, że po zmianie miejsca nie trzeba od nowa prowadzić obliczeń i przygotowywać nastaw. W rejonie manewrowania na obszarze około 1,5 na 2 kilometry działo może zmienić miejsce, a jego ogień będzie nadal celny bez względu czy prowadzi ogień pośredni ze stanowisk zakrytych (bez widoczności celów) czy ogień bezpośredni widząc cel.
Wyjazd na ćwiczenia do Chorwacji dla „wsparcia” z międzyrzeckiej brygady było zupełnie nowym doświadczeniem. Moździerze Rak jak dotąd nie wyjeżdżały nigdy poza granicę kraju, a warto wspomnieć, że całą drogę tj. 1400 kilometrów przebyły na kołach.

 

  

 

Przed żołnierzami 17- stki już najbliższym czasie kolejne ciekawe zadania, podczas których z całą pewnością, nie zabraknie zapachu prochu, dynamiki oraz adrenaliny.

Chcesz przeżyć to razem z nami?
Dołącz do Nas – Zostań jednym ze Zmotoryzowanych !
Zostań Żołnierzem 17 –stki !!!

 

  

 

tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
foto: sekcja prasowa 17WBZ