BIP
 
Raki już w Chorwacji
30.09.2019
Trzy dni trwało przemieszczenie modułu ogniowego Rak do rejonu ćwiczebnego przeznaczenia - UDAR-19.

Żołnierze kompanii wsparcia 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej zameldowali się cali i zdrowi w Chorwacji. Po wykonaniu podstawowych obsług po przemieszczeniu na dużą odległość, zmotoryzowani rzucili się w wir zadań stawianych przez kierownictwo ćwiczenia UDAR-19.
Aby sprawnie współpracować, pierwszy dzień polscy i chorwaccy żołnierze poświęcili na zapoznanie się z potencjałem bojowym sprzętu, na którym na co dzień  realizują swoje zadania.
Kolejnego dnia przeprowadzono zawody użyteczno-bojowe, podzielone na konkurencję strzelecką oraz pętlę taktyczną. Każdy z żołnierzy startował indywidualnie mając do pokonania m.in. bieg z obciążeniem, czołganie, rozkładanie i składanie broni, bieg przez przeszkody.
Ostatnim elementem było strzelanie szybkie prowadzone do celu znajdującego się w odległości 10 metrów, dwustrzałowymi seriami. Spośród prawie 50 uczestników trzecie miejsce zajął nasz reprezentant.
Na zakończenie zawodów dowódca chorwackiej jednostki, gen. bryg. Tihomir Kundid wręczył najlepszym zawodnikom certyfikaty i pamiątkowe coiny.
tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
zdjęcia: archiwum 17WBZ