BIP
 
Święto Wojsk Lądowych
12.09.2019
W czwartek, 12 września żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej na uroczystym apelu obchodzili Święto Wojsk Lądowych.

Rok rocznie 12 września, na cześć zwycięskiej Odsieczy Wiedeńskiej Wojska Lądowe obchodzą swoje święto. To właśnie 336 lat temu, 12 września 1683 roku polsko-niemiecko-austriackie oddziały dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego rozbiły pod Wiedniem stutysięczną armię turecką. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata, a szarża blisko dwudziestotysięcznej polskiej husarii była elementem kluczowym i rozstrzygającym. Warto wspomnieć, także o kompleksowej współpracy rodzajów wojsk, skutecznej artylerii oraz niezawodnych saperach, którzy już wówczas wykonywali ważne czynności inżynieryjne zapewniając swobodę ruchu wojsk.
 
Tam na przedpolach Wiednia walczyli nasi poprzednicy, których dziś z dumą i szacunkiem wspominamy, a przytaczając ich bohaterskie czyny pielęgnujemy historię i tradycje naszego oręża. Nie zapominamy przy tym, że dziś to właśnie my jesteśmy ich reprezentantami, jest dla nas ogromną nobilitacją, ale również dużym zobowiązaniem.
 

 
Obecnie Wojska Lądowe są najliczniejszym rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, służy w nich  blisko 50 tysięcy żołnierzy. Są wśród nas pancerniacy, zmechanizowani, łącznościowcy, artylerzyści, medycy, saperzy, aremobili, chemicy i logistycy. Razem tworzymy monolit, kolektyw — wzajemnie uzupełniający się sił, które z całą pewnością zapewniają naszej Ojczyźnie bezpieczeństwo. Wojska Lądowe każdego dnia zdobywają cenne doświadczenia realizując zadania w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych, w miejscach gdzie toczy się konflikt zbrojny, w miejscach, gdzie konieczne jest wsparcie i zapewnienie bezpieczeństwa.

 
 
Wojska Lądowe dysponują nowoczesnym sprzętem, o dużej sile ognia, wysokiej manewrowości oraz odporności na uderzenie przeciwnika, stanowiąc trzon Wojska Polskiego.  Żołnierze 17 Brygady mogą czuć się elitą Wojsk Lądowych, gdyż posiadają nowoczesny i niezawodny sprzęt bojowy, który z całą pewnością sprosta obecnym warunkom pola walki. 17-stkę cechuje całkowite zmotoryzowanie i szerokie wykorzystanie nowoczesnych technik walki, a przełożeni zawsze stawiają przed nami  trudne wyzwania, bo byliśmy, jesteśmy i będziemy zawsze zdeterminowanii do wykonania zadania.
W dniu Święta Wojsk Lądowych Dowódca 17WBZ gen. bryg. Robert KOSOWSKI wręczył akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe oraz wyróżnił najbardziej zasłużonych żołnierzy brygady.
"Dziękuję Wam za codzienną służbę, za skutecznie i bezpiecznie realizowane szkolenie. Niech stawiane przed Wami zadania, będą inspirującym wyzwaniem, czasem na zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości ku chwale naszej Ojczyzny" - powiedział na zakończnie Dowódca 17 WBZ.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Foto: st. szer. Kamil Śpiączka, archiwum CPI Dragon-19, archiwum PKW Rumunia.