BIP
 
80 rocznica wybuchu II wojny światowej
02.09.2019
W ubiegłą niedzielę 1 września żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygada Zmechanizowanej upamiętnili osiemdziesiątą rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej.

Żołnierze 17-stki jak zawsze byli obecni w wielu miejscach, dając dowód szacunku oraz  pamięci o swoich poprzednikach.  Delegacje Wielkopolskiej Brygady złożyły wieńce pod pomnikami ofiar II Wojny Światowej m.in. w Zbąszyniu, Kaliszu, Międzyrzeczu oraz Krośnie Odrzańskim.

Ponadto w historycznych miejscach, w których rozpoczęła się heroiczna wojna obronna  1939 roku,  uroczystości uświetniły swoją obecnością Wojskowe Asysty Honorowe z 7 dywizjonu przeciwlotniczego, 7 dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej oraz krośnieńskiego 5 batalionu saperów.

Obszerniejszą relację można obejrzeć na portalach internetowych miast w których gościliśmy.

www.zbaszyn.naszemiasto.pl

www.kalisz.naszemiasto.pl

miedzyrzecz.naszemiasto.pl

***


1 września 1939 roku o godzinie 4.45 padła pierwsza salwa z pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Tymi wydarzeniami 79 lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa, największy konflikt zbrojny w historii Europy i całego Świata, który przez sześć lat, aż do 1945 roku, pochłonął kilkadziesiąt milinów ofiar. Niedzielne obchody to oddanie czci oraz szacunku żołnierzom i bohaterom tragicznego okresu w dziejach Świata.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

Zdjecia: Archiwum 17WBZ