BIP
 
Kolejne Raki w 17- stce
25.08.2019
W piątek 23 sierpnia br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uroczyście przekazał żołnierzom 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej kolejnych 8 moździerzy samobieżnych.

„To jest broń, która powstaje w Polsce. To jest produkt polskiego przemysłu zbrojeniowego, bardzo chwalony przez żołnierzy Wojska Polskiego, to rzeczywiście nowoczesny sprzęt. Zależy mi na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, stąd też konsekwentnie realizuję program modernizacji technicznej. Tam, gdzie jest to możliwe oczywiście, zamówienia trafiają do polskiego przemysłu zbrojeniowego, tak jest w przypadku samobieżnego moździerza RAK” – powiedział szef MON na poligonie w Wędrzynie.
Szef MON Mariusz Błaszczak przekazał żołnierzom 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej kluczyki do ośmiu samobieżnych moździerzy opancerzonych SMO M120 RAK. Brygada niebawem otrzyma także cztery wozy dowodzenia (AWD) i artyleryjski wóz remontu uzbrojenia (AWRU), które to uzupełnią cały drugi moduł ogniowy.
Warto odnotować, że pierwsze RAK-i międzyrzecka brygada otrzymała już latem 2017 r. jako pierwsza jednostka w Polsce. Obecnie przekazane wozy weszły na wyposażenie 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej stacjonującego w Wędrzynie. Docelowo 17-stka ma dysponować trzema modułami ogniowymi tego typu, w każdym ze swoich batalionów piechoty.
„Przyjęcie nowoczesnego sprzętu na wyposażenie jednostki wojskowej, poza zwiększeniem jej możliwości bojowej, ma niewątpliwy wpływ na podnoszenie morale żołnierza, a także zwiększanie ich zaangażowania w proces szkolenia. Jestem przekonany, że liczba przedsięwzięć, jakie zostały zaplanowane dla brygady w tym roku i na przyszły rok, pozwoli nam w pełni wykorzystać walory tego sprzętu” – powiedział Dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Robert Kosowski.
Moździerz samobieżny Rak kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak został zaprojektowany w Centrum Produkcji Wojskowej HSW. Ma układ automatycznego ładowania i jest w stanie prowadzić celny ogień na odległość do 12 km. Moździerze te dzięki niezwykłej mobilność oraz sile rażenia znacznie podniosły wartości bojową pododdziałów wsparcia 17WBZ. Samobieżne moździerze Rak, którymi dysponuje Wielkopolska Brygada były już wielokrotnie sprawdzane na poligonach w różnych częściach kraju, a w najbliższym czasie pierwszy moduł z 1. batalionu Ziemi Rzeszowskiej uda się na ćwiczenia międzynarodowe do Chorwacji.

Tekst: kpt. Tomasz KWIATKOWSKI
Zdjęcia: st. szer. Michał WILK