BIP
 
Podwodne szkolenie
26.07.2019
Krótka relacja z zintegrowanego szkolenia doskonalącego nurków 5 Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego...

 ...w którym udział wzięli  także nurkowie 1 pułku saperów z Brzegu, 5 pułku inżynieryjnego z Podjuch, 2 Stargardzkiego batalionu saperów, 4 batalionu inżynieryjnego z Głogowa oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Tegoroczne szkolenie było ukierunkowane na zagadnienia związane z pokonywaniem szerokiej przeszkody wodnej z uwzględnieniem elementów ewakuacją załóg zatopionych pojazdów wojskowych, które pokonując przeszkodę z różnych przyczyn zatonęły. Nurkowie mieli za zadanie dostania się do załogi, wyciągnięcia jej i dostarczenie poszkodowanych na powierzchnię wody.

W przypadku zablokowania się włazów otwierano je przy użyciu specjalistycznego sprzętu ratowniczego typu HOLMATRO, dodatkowo realizowano procedurę zastropowania pojazdu i wydobycie go na brzeg.

Saperzy utrwalali nabyte umiejętności i doskonalili rzemiosło z nawigacji oraz techniki rozpoznania akwenu przewidzianego do urządzenia przepraw desantowych. Wykorzystując dostępne ośrodki szkolenia specjalistycznego tj. Jezioro Rakowe oraz Jezioro Buszno wykonali nawigację do konkretnych punktów na przeciwległym brzegu akwenu oddalonych o ponad 1000m.
Dodatkowo realizowano nurkowania według posiadanych kwalifikacji do głębokości 20m oraz powyżej 30m. Najistotniejszym jednak celem szkolenia było zgrywanie nurków z różnych jednostek inżynieryjnych, którzy często wspólnie uczestniczą w zabezpieczeniu szkolenia nawodnego wszytskich rodzajów wojsk.
Tekst: st. Sierż. Bernard HAJDUCKI
Foto: st. Sierż. Bernard HAJDUCKI