BIP
 
Dragon dopiął celu
26.06.2019
25 czerwca br. przeprowadzono oficjalne zakończenie ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. DRAGON-19

Na poligonie drawskim, a także na wielu innych obiektach szkoleniowych w Polsce, równo o godz. 10.00 zakończono największe manewry bieżącego roku. Dragon dopiął celu.

 

 

Trwające od 15 do 25 czerwca ćwiczenie taktyczne z wojskami Dragon-19 było największym, cyklicznym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych  w 2019 roku. Łącznie na obszarze całej Polski szkoliło się blisko 18 tys. żołnierzy korzystając z  2.5 tys. pojazdów wojskowych. Ćwiczenie było stricte defensywne, a jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu RSZ do wykonania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej wraz z Wojskami Obrony Terytorialnej, sojusznikami i układem pozamilitarnym.

Tak ogromne przedsięwzięcie, było dużym wysiłkiem dla żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy Dragona poprzedzili kilkoma tygodniami  szkolenia poligonowego oraz ćwiczeniem Bóbr. Ponad miesiąc zadań realizowanych poza MSD, daleko do strefy komfortu, hartowała żołnierskiego ducha i wytrwałość.
Dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Stanisław Czosnek podsumowując ćwiczenie powiedział

"Nie ważne ile się ćwiczy, ważne jakie lekcje wynosi się z tych ćwiczeń. Po Dragonie na pewno jesteśmy mądrzejsi"

Po dobrze wykonanym zadaniu przyszedł czas na wyróżnienia i gratulacje z rąk Dowódcy Czarnej Dywizji oraz Dowódcy 17-stki gen. bryg. Roberta Kosowskiego.

Dowódca 17WBZ wyraził słowa wielkiego uznania dla wszystkich uczestników ćwiczenia, gdyż wymagało ono nietuzinkowej wiedzy, umiejętności i zaangażowania. Zmotoryzowani kolejny raz z powodzeniem realizowali zadania bojowe i operacyjne i po raz wtóry potwierdzili wysoki poziom wyszkolenia. Dzięki profesjonalizmowi osiągnęliśmy cele ćwiczenia i potwierdziliśmy naszą gotowość do działania.

 
 
 
 

Wszystkie działania realizowane w ramach ćwiczenia Dragon-19 prowadzą do wzmocnienia regionalnej stabilności i bezpieczeństwa oraz pogłębienia sojuszniczej współpracy. Wszystkie działania prowadzone na drawskim poligonie miały charakter defensywny.tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
foto: st. szer. Kamil Śpiączka, st.chor.sztab. Rafał Mniedło