BIP
 
Zgranie to podstawa
16.06.2019
Weekend na poligonie nie jest czasem relaksu i wypoczynku. Trwa największe ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Dragon-19.

Kolejne dni pełne wyzwań na drawskim poligonie za nami. Żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) jako pierwszoplanowy ćwiczący, działają na wielu kierunkach, biorąc udział w każdym epizodzie ćwiczenia.

 

 

 

W niedzielę praktycznie realizowali epizod MASCAL (ang. Mass Casualty), do którego doszło w trakcie przemieszczania się kolumny logistycznej z zaopatrzeniem dla operującej w rejonie „Czarnej Dywizji”. W terenie otwartym doszło do wybuchu cysterny paliwowej, w wyniku czego obrażeń doznali żołnierze przemieszczający się w pojeździe bezpośrednio za cysterną.

 

 

Działanie w przypadku masowej ilości poszkodowanych wymaga realizacji zadań według ściśle opracowanych procedur zabezpieczenia miejsca zdarzenia i organizacja punktu pomocy medycznej, przenoszenia i ewakuacji poszkodowanych, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej rannym.

 

 

 

To przedsięwzięcie wymagało koordynacji i współdziałania wielu pododdziałów, od Wojskowej Straży Pożarnej, poprzez Zespoły Ewakuacji Medycznej, kompanię piechoty zmotoryzowanej z 17 Wielkopolskiej Brygady oraz pododdziały wyspecjalizowane w ewakuacji sprzętu. Taki jest właśnie cel ćwiczenia Dragon-19, czyli praktyczne zgrywanie sił w ramach operacji obronnej.

 

 

 

Kilka chwil później, w innym miejscu kolejny przykład współdziałania dwóch elitarnych brygad, czyli 25 Brygady Kawalerii Powietrznej (25BKPow) i 17- stki z Międzyrzecza. Budynek zajęty przez przeciwnika, nadlatują śmigłowce Mi-17 oraz Sokół, w ciągu kilku sekund na ziemi wokół obiektu zainteresowania operują już żołnierze kawalerii powietrznej, szturmują budynek, oczyszczają go i wyprowadzają kilku żołnierzy strony przeciwnej, którzy w wyniku wymiany ognia, odnoszą rany.

 

 

 

Do akcji wkraczają zmotoryzowani z 17WBZ, ubezpieczają rejon, nawiązują współdziałanie, przejmują rannych oraz pojmanych, a następnie wykorzystując wszechstronne KTO ROSOMAK, błyskawicznie opuszczają rejon działania. Tak wygląda współczesne wojsko, tak wygląda profesjonalna współpraca i realizacja zadań.

 

 

 

 

 

 

***


Wszystkie działania realizowane w ramach ćwiczenia Dragon-19 prowadzą do wzmocnienia regionalnej stabilności i bezpieczeństwa oraz pogłębienia sojuszniczej współpracy. Wszystkie działania prowadzone na drawskim poligonie mają charakter defensywny.
 
Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Foto: Michał Chudziński