BIP
 
Z przyziemienia...
15.06.2019
Służba wojskowa to ogromne wyzwanie, ale gdzie jak nie w wojsku można przeżyć niezapomnianą przygodę, wykonując jednocześnie zadanie bojowe.

Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wiedzą o tym najlepiej, gdyż od wielu lat są zawsze na pierwszej linii, wyznaczając kierunki i kurs rozwoju. To właśnie Oni są zawsze gotowi do działań w każdych warunkach, by mierzyć się z przeciwnościami żołnierskiego losu.

 

 

 

Zmotoryzowani z 17-stki są zawsze jednoznacznie kojarzeni z niezawodnym Kołowym Transporterem Opancerzonym Rosomak, ale są sytuacje i zadania, które muszą wykonać na „podniebnych rumakach” z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

 

 

Przerzut sił drogą powietrzną ogranicza czas reakcji i jest elementem zaskoczenia przeciwnika, dlatego realizacja zadań jako taktyczny desant śmigłowcowy jest często kluczowa w uzyskaniu powodzenia w walce.

 

 

 

Żołnierze międzyrzeckiej brygady wykonują tego typu zadania wielokrotnie, zawsze z nieskrywaną satysfakcją i pełnym zaangażowaniem.
Podczas szkolenia żołnierze poznali procedury wsiadania i opuszczania śmigłowca oraz rozmieszczenia wewnątrz statku powietrznego, ale głównym celem zajęć było desantowanie z przyziemienia ze śmigłowca Mi-17.

 

 

***
 
Trwające ćwiczenie taktyczne z wojskami Dragon-19 to największe, cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Sił Zbrojnych w 2019 roku. Ćwiczenie jest stricte defensywne, a jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu RSZ do wykonania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej wraz z WOT, sojusznikami i układem pozamilitarnym.

 

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel