BIP
 
Polska i Rumunia - 100 lat stosunków dyplomatycznych
14.06.2019
W czerwcu Polska i Rumunia obchodzą stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Z tej okazji, 12 czerwca 2019 roku Instytut Polski w Bukareszcie, Ambasada RP w Rumunii i Narodowa Szkoła Studiów Administracyjnych i Politycznych (SNSPA) przygotowały konferencje naukową.
 
Podczas konferencji dotyczącej 100 lat polsko-rumuńskich stosunków dyplomatycznych rozprawiali specjaliści z obu krajów. Cykl wykładów rozpoczęto od zakończenia burzliwego okresu I Wojny Światowej, kiedy to nastąpiły duże zmiany na mapie Europy, a Polska i Rumunia stały się sąsiadami, których połączyło jedno z najważniejszych przymierzy w tamtym czasie, oparte na wspólnych interesach i polityce międzynarodowej. Tematykę stuletniej historii polsko-rumuńskiej dyplomacji zakończyło wystąpienie dotyczące wojskowego współdziałania w ramach sił NATO.
 
Po zakończonej konferencji, przedstawiciele Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii zostali zaproszeni przez Jej Królewską Mość, Księżniczkę Małgorzatę, Strażniczkę Korony Rumuńskiej do królewskiego pałacu, gdzie odbyło się spotkanie poświęcone okrągłemu jubileuszowi współpracy Polski i Rumunii na polu wojskowym, dyplomatycznym, edukacyjnym, gospodarczym i politycznym. W spotkaniu udział wzięli Ambasador RP w Bukareszcie Pan Marcin Wilczek  wraz z dyplomatami i współpracownikami Ambasady, członkowie polskiej społeczności biznesowej w Bukareszcie oraz rumuńscy politycy.
 
Tekst: kpt. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: archiwum PKW