BIP
 
Wsparcie rezerwy
10.06.2019
Na drawski poligon przybyło wsparcie. Niemal 100 rezerwistów do 19 czerwca będzie się szkolić wraz z żołnierzami 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Żołnierze rezerwy są realnym wzmocnieniem dla odbywających długotrwałe szkolenie poligonowe żołnierzy 17-stki i wraz z żołnierzami zawodowymi intensywnie szkolą się w ramach ćwiczenia Bóbr-19, a następnie płynnie przejdą do realizacji zadania  w kluczowym przedsięwzięciu bieżącego roku tj.Dragon-19.


Rezerwiści wsparli w głównej mierze batalion dowodzenia Strzelców Wielkopolskich oraz 1 batalion Ziemi Rzeszowskiej, realizując pełne spektrum zadań na stanowiskach funkcyjnych na które zostali przydzieleni. Wykonują zadania związane z ochroną i obroną obiektów, ale również pełnią funkcje dublerów dowódców plutonów, drużyn i załóg.
 
 
Warto odnotować, że wśród rezerwistów, jest wielu byłych żołnierzy Wielkopolskiej Brygady, którzy przed laty realizowali podobne zagadnienia, a dziś mogą wykorzystać swoje cenne doświadczenia wspierając międzyrzecką brygadę w kluczowym manewrach bieżącego roku.
 
 
Żołnierz rezerwy w trakcie szkolenia jest traktowany jak „zawodowiec” – ma takie same warunki socjalno-bytowe i realizuje tożsame zadania.

„To już 9 lat, od kiedy rozstałem się z mundurem, ale z przyjemnością ubrałem go ponownie. Wiele zmieniło się na plus – sprzęt, warunki służby – tutaj widać że idziemy do przodu” – komentuje szkolenie jeden z 7 oficerów powołanych na szkolenie rezerwy.
 
 

Tekst: kpt. Tomasz KWIATKOWSKI
Zdjęcia: st. szer. Michał WILK/st. szer. Kamil ŚPIĄCZKA