BIP
 
Black June na sportowo
03.06.2019
Zgrupowanie poligonowe Black June - 19, to nie tylko różnego rodzaju ćwiczenia taktyczne i ogniowe, to także czas na rywalizację sportową oraz rozrywkę i strawę duchowa, jaką daje kino i film.

W pierwszych dniach czerwca, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Drawsku Pomorskim, zorganizowano zawody sportowo - sprawnościowe, w których startowały zespoły złożone z reprezentantów wszystkich pododdziałów biorących udział w manewrach.
Przygotowano szereg konkurencji sportowych oraz sprawnościowych, podczas których żołnierze nie tylko musieli wykazać się siłą, czy wytrzymałością fizyczną, ale również wiedzą i sprytem, a nade wszystko umiejętnością współpracy. 
 
 
Pierwsza konkurencja dedykowana była łącznościowcom. Polegała ona, na rozwinięciu polowej linii kablowej w jak najkrótszym czasie, prawidłowym podłączeniu przewodu telefonicznego z aparatami telefonicznymi oraz na nawiązaniu łączności. Rywalizację kończyło zwinięcie linii.
 
 
Następną konkurencją był „spacer medyka” czyli, transport rannego na noszach. Żołnierze mieli do wykonania własnoręcznie nosze, na których należało przetransportować rannego kolegę.
 
 
Kolejna konkurencja wymagała przede wszystkim siły. Dyscyplina polega na przetransportowaniu dwóch skrzynek amunicyjnych o wadze 20 kg każdej.
 
 
Czwartą konkurencją były ćwiczenia siłowe z oponami. Konkurencja polega na zespołowym przeniesieniu ciężkiej opony po wyznaczonej trasie.
 
 
Ostatnią dyscypliną był kilkukilometrowy marsz na orientacje. Na trasie rozmieszczono punkty, które należało odnaleźć, a na swych kartach nanieść właściwy marker.
 
 
Każdy zespół składał się z sześciu zawodników, a wynik zespołu stanowił czas uzyskany przez ostatniego z nich.
 
 
Osobno zorganizowano również zawody w przeciąganiu liny w których brały udział reprezentacje sztabów poszczególnych jednostek wojskowych. Konkurencja była przeprowadzona sposobem „każdy z każdym”.
 
 
Ponadto, żołnierze Czarnej Dywizji mieli okazję na chwilę wytchnienia od trudu codziennego szkolenia poligonowego, zorganizowano dla nich projekcje filmowe w kinie Wałczu oraz zapoznano ich z historią walk o Wał Pomorski.
 
Tekst i zdjęcia: mjr Artur Pinkowski