BIP
 
Święto Weterana na obczyźnie
29.05.2019
Co roku, 29 maja obchodzony jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Żołnierze IV zmiany PKW Rumunia uczcili to wydarzenie uroczystą zbiórką.

Apel rozpoczął się złożeniem meldunku dowódcy PKW majorowi Dawidowi Butlakowi. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele rumuńskiego 26 batalionu piechoty „Red Scorpions”
 

Po odczytaniu genezy obchodzonego Święta głos zabrał dowódca kontyngentu: „Służba wojskowa z pewnością charakteryzuje się poświęceniem. Niejednokrotnie, wypełniając swoje zadania wysyłani jesteśmy poza granice kraju, z dala od naszych rodzin i bliskich. Od stuleci w różnych zakątkach świata toczone są walki o wolność i bezpieczeństwo. Od 2011 roku w naszych szeregach nie ma wcześniej wspomnianych żołnierzy. W tym dniu nie możemy zapomnieć o żołnierzach z innych jednostek, w końcu wszyscy służymy jednej Ojczyźnie nosząc na ramieniu biało-czerwona flagę. Polegli żołnierze, złożyli najwyższą ofiarę jaką jest życie wykonując zadania podczas misji wojskowych broniących praw człowieka i niosących pomoc humanitarną. Pomimo, że nie ma ich fizycznie wśród nas, wciąż są żywi w naszych sercach i umysłach.(…)”.
 
 

Apel, był także sposobnością do wyróżnienia żołnierzy, którzy podczas służby w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju, wykazali się dużym zaangażowaniem w wykonywaniu zadań oraz wzorową postawą.
 
 

Zwieńczeniem uroczystości było odegranie i odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów.
 

Tekst: kpt. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: st. szer. Natalia Rzetelska