BIP
 
Proobronny paszport
30.05.2019
Dwa dni, od 25 do 26 maja, żołnierze 1 batalionu Ziemi Rzeszowskiej z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, szkolili się wraz organizacjami proobronnymi w ramach programu "Paszport 2019"


Łącznie, aż 54 proobronnych wzięło udział w zintegrowanym szkoleniu taktycznym, które odbyło się w warunkach dzienno-nocnych, w rejonie drawskiego poligonu. Adepci żołnierskiego rzemiosła w trakcie szkolenia zostali zapoznani z procedurami korzystania z Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak, przećwiczono wspólnie również epizod MASCAL (ang. Mass Casualty), w takcie którego wszyscy ćwiczący musieli wykazać się znajomością procedur medycznych na polu walki.
Ćwiczenia taktyczne miały za zadanie doskonalić umiejętności dowódcy plutonu oraz dowódców drużyn w zakresie skutecznoego kierowaniu podległym pododdziałem. Proobronni wykonali marsz na dystansie 40 km z wykorzystaniem KTO Rosomak, w trakcie którego rozpoznawano wrażliwe elementy infrastruktury m.in. mosty. W rolę przeciwnika wcielił się pluton rozpoznawczy z 1 batalionu czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej z Świętoszowa. Po zakończeniu marszu ćwiczący  zajęli rejon ześrodkowania, skąd w nocy w ramach wypadów rozpoznawali zapory inżynieryjne przeciwnika oraz lokalizacje stanowiska dowodzenia brygady.
Szkolenie było bardzo intensywne, ale owocne i z całą pewnością przyniesie wymierny efekt w postaci podniesienia standardów współpracy. Łączny dystans, jaki w trakcie szkolenia pokonali proobronni wraz z „zmotoryzowanymi” to 80 km. W skład pododdziału probobronny weszli członkowie: Jednostki Strzeleckiej 4051 Włocławek, Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju "Combat Alert", Związku Polskich Spadochroniarzy IX Oddział Płock, Grupy Obrony Nadwiślańskiej 1pluton 1714GON.

Tekst: kpt. Tomasz KWIATKOWSKI
Zdjęcia: st. chor. sztab. Piotr NOWAK