BIP
 
Spotkanie z weteranami
28.05.2019
W piątek 24 maj br., weterani poszkodowani, uczestnicy misji zagranicznych z jednostek wojskowych Czarnej Dywizji, wzięli udział w dorocznym spotkaniu środowiskowym.

Spotkanie odbywało się w Międzyrzeczu i jego okolicach, a zostało zaplanowane i zorganizowane kilka dni przed oficjalnym Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa, które obchodzone jest 29 maja.
„Spotkanie ma charakter integrujący środowisko weteranów uczestników misji zagranicznych. To także doskonały czas aby, zapoznać weteranów z zapisami projektu nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa.  Ponadto z zasadami funkcjonowania systemu pomocowego oraz omówić najważniejsze problemy nurtujące środowisko weteranów poszkodowanych”. – mówił Krzysztof Gradys, pomocnik dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej ds. weteranów.
  
Jednym z głównych punktów spotkania były lekcje edukacyjne, podczas których, weterani z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, odwiedzili uczniów szkół w Rzepinie i Międzyrzeczu opowiadając o niełatwej, aczkolwiek interesującej służbie żołnierza.
  
Drugim ważnym akcentem, który miał miejsce tego dnia było spotkanie weteranów z wychowankami Domu Dziecka w Sulęcinie. Podczas wizyty przekazano dzieciom upominki i dary  zebrane wcześniej w jednostkach wojskowych. Największą satysfakcją dla żołnierzy był uśmiech dzieci, tak ciężko poszkodowanych przez los.
  
Weterani mieli nadto okazję zapoznać się z historią Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego MRU, który od lat przyciąga ogromną liczbę turystów. Przewodnicy prezentowali historię tego miejsca - była to swoista lekcja historii.
Tego samego dnia popołudniu odbyły się panele robocze z zaproszonymi gośćmi. Z weteranami spotkali się pułkownik Leszek Stępień – Dyrektor Centrum Weterana, który prezentował główne tezy projektu ustawy o weteranach oraz  pułkownik Arkadiusz Stachowiak – pełnomocnik Dowódcy Generalnego RSZ.
  
Z weteranami spotkał się także dowódca Czarnej Dywizji generał dywizji Stanisław Czosnek. W trakcie rzeczowego spotkania omówiono najważniejsze problemy nurtujące środowisko. Prócz tego zostały  przedstawione propozycje usprawnienia  systemu pomocowego.


Tekst: mjr Artur Pinkowski
Zdjęcia: st. szer. Michał Wilk, Tomasz Lewandowski