BIP
 
Z wizytą w Wielkopolskiej Brygadzie
23.11.2018
We wtorek, 20 listopada rozpoczęła się dwudniowa wizyta delegacji z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Cyfrowej Brygadzie.

Uczestników wizyty przywitał dowódca Wielkopolskiej Brygady gen. bryg. Robert Kosowski oraz zapoznał gości z specyfiką dowodzonej przez siebie jednostki.
 

Następnie kierownicza kadra brygady przedstawiła zadania realizowane przez podległe pododdziały oraz wyzwania, którym stawi czoła w przyszłym roku. Kolejnym punktem wizyty było zapoznanie z historią oraz chlubnymi tradycjami dziedziczonymi przez Siedemnastkę. Oba punkty zostały zamknięte projekcją filmu prezentującą 22 lata działalności brygady.
 

Płynnym przejściem z czasów historii do teraźniejszości był pokaz statyczny sprzętu, na którym codzienne zadania realizują żołnierze Wielkopolskiej Brygady. Międzyrzecka jednostka, jako pierwsza w Siłach Zbrojnych została w pełni wyposażona w transportery kołowe KTO Rosomak oraz moździerze samobieżne RAK. Co za tym idzie, brygada dysponuje doskonale wyposażonym zapleczem logistycznym, na którym wykonywane są obsługi sprzętu. Był to również jeden z elementów, z którym zostali zapoznani wizytujący goście.
 

Środowe przedsięwzięcia połączone był z historią sztuki wojennej oraz  atrakcyjnością ziemi lubuskiej. Żołnierze 21BLT mieli sposobność zapoznania się z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym oraz działaniami prowadzonymi podczas II Wojny Światowej. Wizytę w Wielkopolskiej Brygadzie zakończyło oddanie hołdu poległym żołnierzom podczas realizacji zadań w ramach IX zmiany PKW Afganistan.
 
tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
zdjęcia: st. szer. Patryk Szymaniec