BIP
 
Wolna, Suwerenna, Niepodległa
11.11.2018
11 listopada to data szczególna, związana nie tylko z odzyskaniem niepodległości po okresie zaborów, ale także symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol niezłomności, wiary i zwycięstwa.

To także przypadająca w tym roku setna rocznica niezawisłości Rzeczypospolitej. Chcąc oddać ważność wydarzeń sprzed stu lat w wielu polskich miastach odbywały się uroczystości patriotyczne, akademie, spotkania, wieczornice, inscenizacje historyczne, parady, pokazy oraz uroczyste apele, a w kościołach odprawiane są msze święte w intencji Narodu i Ojczyzny.
Żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) świętowali wespół z mieszkańcami niemal pięćdziesięciu miejscowości niemal całego kraju, począwszy od Warszawy, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Leszna, Katowic, Legnicy, Lubina, Kościana, Krosna Odrzańskiego, Chojnowa, Świdnicy, Polkowic, Chocianowa, Kamiennej Góry, poprzez wiele innych miast, skończywszy na tych, gdzie na co dzień stacjonują oddziały Czarnej Dywizji.
Najważniejszą areną rocznicowych wydarzeń były jednak wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Niepodległości, które miały miejsce w Gorzowie Wlkp. W uroczystościach tych wziął udział dowódca Czarnej Dywizji, gen. dyw. Stanisław Czosnek.
Pierwszym aktem tegorocznych wydarzeń rocznicowych w stolicy Ziemi Lubuskiej było złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie w kościele pod wezwaniem NMP Królowej Polski odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.
Po nabożeństwie nastąpił przemarsz na Plac Grunwaldzki, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym przeprowadzono uroczysty apel. Asystę honorową wystawiła 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza. W ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się zorganizowany przez żołnierzy służących pod znakiem husarskiego skrzydła, pokaz sprzętu wojskowego. Już od dziesiątej rano w Parku Słowiańskim można było dotknąć tego, czym dysponuje Czarna Dywizja, choćby czołgu Leopard 2A4, kołowego transportera opancerzonego KTO Rosomak w różnych wersjach, skończywszy na przeciwlotniczych zestawach rakiet Grom.
Nie mogło również zabraknąć czegoś dla smakoszy, czyli sposobności degustacji wojskowej grochówki. Tegorocznym uroczystym obchodom towarzyszyły również wydarzenia o charakterze kulturalnym. Na scenie w Parku Słowiańskim rozbrzmiały cieszące się dużym zainteresowaniem niepodległościowe koncerty oraz inscenizacje.
  
Tekst: por. Krzysztof Gonera
Zdjęcia: st. szer. Kamil Śpiączka