BIP
 
Służymy Niepodległej
11.11.2018
10 listopada br., w przeddzień ważnej dla całego kraju daty, związanej z rocznicą stulecia odzyskania niepodległości, w Stolicy Ziemi Lubuskiej rozpoczął się piknik pod hasłem „Służymy Niepodległej”.

Z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej w siedemnastu miastach kraju, w tym również w Gorzowie Wielkopolskim z okazji stu lat odkąd Polska odzyskała niezawisłość i suwerenność  zorganizowane zostały patriotyczne pikniki, gdzie tematem przewodnim była właśnie Ojczyzna.
  
To patriotyczne przedsięwzięcie zgromadziło całe rzesze wielu pokoleń Polaków, od władz wojewódzkich, poprzez reprezentantów służb mundurowych, skończywszy na uczniach szkół i mieszkańcach miasta. Nie mogło tu również zabraknąć żołnierzy spod znaku husarskiego skrzydła, którym przewodniczył dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, generał dywizji Stanisław Czosnek.
W ramach tego wydarzenia, już w południe w rejonie Parku Słowiańskiego zorganizowano przejazd „Masy Rowerowej” ulicami miasta. Przystrojeni w białoczerwone barwy cykliści przybyli w miejsce startu, aby w ten sportowy sposób uczcić ważne dla kraju karty historii.
Wielkim zainteresowaniem Gorzowian cieszył się zorganizowany z tej okazji pokaz sprzętu wojskowego, jakim dysponują oddziały Czarnej Dywizji. Swoje techniczne nowinki zaprezentowali także przedstawiciele pozostałych służb mundurowych – policji, straży pożarnej oraz straży granicznej.
  
Nie zabrakło także kulturalnych akcentów niepodległościowych. Na scenie głównej rozbrzmiały zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, odśpiewane przez wszystkich zgromadzonych. Gromkimi oklaskami nagrodzono koncerty orkiestry wojskowej z Żagania oraz gorzowskiej orkiestry dętej. Swoje artystyczne dorobki zaprezentowali również artyści klubów wojskowych z Wędrzyna oraz Żagania.
  
W godzinach popołudniowych przeprowadzony został uroczysty capstrzyk, który zgromadził wielu tych, dla których dobro Ojczyzny stanowi wartość najwyższą. Kolejny dzień niepodległościowych obchodów w stolicy Ziemi Lubuskiej odbędzie się już dzisiaj, w niedzielę od mszy świętej w intencji Ojczyzny, zaś po nim przeprowadzony zostanie uroczysty apel.
 
  
 
Tekst: por. Krzysztof Gonera
Zdjęcia: kpt. Tomasz Kwiatkowski, Archiwum LUW