BIP
 
Święto Zmotoryzowanej Jedynki
12.09.2018
Święto 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej przypada na dzień rocznicy walk 17 pułku piechoty w wojnie obronnej 1939 roku w Borownicy, w której 12 września poległ patron batalionu pułkownik Beniamin Kotarba.

Coroczne święto 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej odbywa się w dwóch częściach. W piątek, 7 września, miały miejsce uroczystości w garnizonie Międzyrzecz, które rozpoczęła msza święta w intencji żołnierzy 1 batalionu, tych którzy walczyli w jego szeregach w minionym wieku, tych którzy polegli w misjach poza granicami kraju oraz tych którzy obecnie zapisują kolejne karty historii batalionu piechoty Ziemi Rzeszowskiej. Następnie w obecności zaproszonych gości, rodzin i świętujących żołnierzy złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem  żołnierzy poległych podczas realizacji zadań w Afganistanie w ramach IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
  
O godzinie 10.00 rozpoczął się uroczysty apel, podczas którego zgodnie z tradycją odegrano marsz 17pp oraz odczytano Apel Pamięci zakończony salwą honorową z salutem artyleryjskim oraz odegraniem sygnału „Śpij Kolego”.
 
Piątkowa zbiórka była również momentem podziękowań za codzienny trud wkładany w wypełnianie zadań. Odczytane zostały rozkazy dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady pułkownika Roberta Kosowskiego oraz dowódcy 1 batalionu podpułkownika Damian Kidawy dotyczące mianowania na kolejne stopnie wojskowe, przyznania odznak pamiątkowych brygady jak i batalionu oraz innych wyróżnień.
 
  
Uroczysta zbiórka zakończyły przemówienia okolicznościowe, w których oprócz podziękowań za profesjonalne wykonywanie zadań złożono świętującym żołnierzom życzenia kolejnych sukcesów w życiu zawodowym oraz prywatnym.

Po międzyrzeckich uroczystościach ppłk Damian Kidawa, kompania honorowa oraz delegacja żołnierzy batalionu udali się do Borownicy na Podkarpaciu, gdzie odbyła się druga część batalionowego święta.
 
  
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od zbiórki i złożenia wieńców Przy Krzyżu i Obelisku nad „Czarnym Potokiem” w miejscu śmierci płk dypl. Benjamina Kotarby. Następnie przedstawiciele rodzin, oraz licznych instytucji Województwa Podkarpackiego uhonorowali pomnik mieszkańców Borownicy zamordowanych przez bandy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Po mszy świętej w borownickim kościele, uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie po apelu poległych i modlitwach za poległych żołnierzy 17pp i 1bpzmot ZRz złożono wieńce na grobie ppłk. dypl. Beniamina Kotarby.
 
  
Ostatnią częścią podkarpackich obchodów połączonych ze świętem 1 batalionu był rodzinny piknik, gdzie wspominano chwalebne czynny 17 pułku, jego żołnierzy oraz dokonania batalionu kultywującego pułkowe tradycje.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia:
st. szer. Łukasz Kermel, Karolina Kowalska