BIP
 
Taktyczny trening
03.09.2018
We wtorek, 4 września rozpocznie się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Targach Kielce. W tym roku, w ramach prezentacji wyszkolenia żołnierzy SZ RP, swoje przygotowanie bojowe zaprezentują zmotoryzowani z Wielkopolskiej Brygady.

Podczas tegorocznego MSPO w Kielcach odbędzie się pokaz dynamiczny prezentujący wyszkolenie żołnierzy oraz sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP dla oficjalnych delegacji zagranicznych. Jednym z punktów będzie działanie taktyczne plutonowego zmotoryzowanego działającego na KTO Rosomak z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej we współdziałaniu ze śmigłowcami W-3 Sokół z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.


„Dynamiczne działanie, które w środę 4 września zaprezentuje pluton zmotoryzowany to nie wyćwiczony układ, lecz codzienne działanie żołnierzy z 17 Brygady. Uczestnictwo w MSPO traktujemy jak kolejny trening taktyczny w nowym środowisku. Elementy taktyki jak wzywanie pomocy medycznej na polu walki, ewakuacja niesprawnego sprzętu po kontakcie ogniowym z przeciwnikiem, czy uzupełnianie zapasów to chleb powszedni dla żołnierzy z pododdziałów zmotoryzowanych” – mówi dowódca zgrupowania kapitan Michał Iwaszkiewicz.


Żołnierze 17 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej, w ramach przygotowań do MSPO, w czwartek 30 sierpnia, wykonali taktyczne przemieszczenie z Międzyrzecza do Kielc, a następnie rozpoczęli szkolenie taktyczne we współdziałaniem z elementami lotnictwa. Postawione przed zmotoryzowanymi zadanie zakończy się wraz z powrotem do miejsca stałej dyslokacji.
Udział w prezentacji wyszkolenia bojowego to jedno z wydarzeń znajdujących się w kalendarium obchodów jubileuszu 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego.
 


Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: archiwum 17WBZ