BIP
 
79 rocznica wybuchu II Wojny Światowej
01.09.2018
W sobotę, 1 września, w 79 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej żołnierze Wielkopolskiej Brygady w Międzyrzeczu, Świebodzinie i Gorzowie Wielkopolskim uczcili pamięć bohaterów największej i najkrwawszej z wojen w historii.

1 września 1939 roku o godzinie 4.45 padła pierwsza salwa z pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Tymi wydarzeniami 79 lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa, największy konflikt zbrojny w historii Europy i całego Świata, który przez sześć lat, aż do 1945 roku, pochłonął kilkadziesiąt milinów ofiar. Sobotnie obchody to oddanie czci oraz szacunku żołnierzom i bohaterom tragicznego okresu w dziejach Świata.
W Międzyrzeczu, Skwierzynie oraz Gorzowie Wielkopolskim przy miejscach pamięci ofiar II Wojny Światowej na wspólnym apelu stanęli weterani, kombatanci, harcerze, przedstawiciele władz lokalnych, przybyli mieszkańcy miast oraz żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
 
  
W Międzyrzeczu, miejscu stacjonowania Cyfrowej Brygady, uroczystość rozpoczęła się o godzinie 09.00 przed Pomnikiem Kombatantów na Podzamczu. Oprawę podniosłego wydarzenia przygotowali harcerze z ZHP oraz żołnierze międzyrzeckiej brygady wystawiając asystę honorową. Delegacje złożyły hołd poległym bohaterom w walkach o wolność i niepodległość zapalając symboliczne znicze i składając wiązanki kwiatów w biało-czerwonych barwach.
 
Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: Artur Anuszewski