BIP
 
Strzelcy Wielkopolscy świętują
11.06.2018
W niedzielę, 26 maja, batalion dowodzenia Strzelców Wielkopolskich obchodził swoje święto we Wronkach.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej we Wronkach w intencji żołnierzy 56 pułku piechoty walczących za wolną ojczyznę, jak również żołnierzy, którzy dziedziczą chlubne tradycje.
 
  
Główna część święta, czyli uroczysty apel odbył się na Skwerze imienia porucznika Jana Rzepy, który jest patronem batalionu dowodzenia Strzelców Wielkopolskich. Ten wyjątkowy dla żołnierzy dzień uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, przedstawiciele służb mundurowych, Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica” oraz mieszkańcy Wronek.

W czasie apelu miało miejsce odczytanie rozkazów dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz dowódcy 56 batalionu dowodzenia Strzelców Wielkopolskich dotyczących wyróżnień z okazji święta pododdziału.
 
  
Po wręczeniu wyróżnień przemówienie okolicznościowe wygłosił prezes Stowarzyszenia „Historica” Pan Dariusz Roszak, w którym podziękował żołnierzom batalionu za organizację święta, gdyż jest to uhonorowanie pamięci nieżyjących już bohaterów. Ponadto podkreślił, że z dumą patrzy na współczesnych Strzelców Wielkopolskich, którzy niejednokrotnie swoim działaniem, postawą i codzienną służbą dają dowód, iż bezpieczeństwo i niepodległość ojczyzny jest dobrem najwyższym.
 
  
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod tablicą porucznika Jana Rzepy, a następnie odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” i „Marszu 56 pułku piechoty”.
Dla zebranych na placu gości w Miejskim Ośrodku Kultury we Wronkach przygotowany został koncert Piosenki Wojskowej.
 
Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: Marek Wojdan