BIP
 
Służba przygotowawcza wraca do Krosna Odrzańskiego.
09.01.2018
W dniu 8 stycznia 2018 roku do 5 Kresowego batalionu saperów przyjęto 77 ochotników do odbycia służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

Od wczesnych godzin porannych krośnieńskie koszary były przygotowane na przyjęcie ochotników, którzy z różnych regionów Polski stawili się, aby rozpocząć, czteromiesięczne szkolenie przygotowawcze umożliwiające im zawarcie kontraktów do służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Aby jednak dotrzeć do swojego pododdziału i nowego miejsca zakwaterowania, musieli przejść procedurę wcielenia. Po przekroczeniu biura przepustek i odnotowaniu obecności na punkcie ewidencji stawiennictwa, kandydaci w zorganizowanych grupach pod komendą osób funkcyjnych przeszli kolejne punkty przyjęcia do służby, między innymi stanowisko ewidencji personalnej, finansowe oraz psychoprofilaktyka. Po badaniach w punkcie medycznym i wizycie u fryzjera, wszyscy zostali umundurowani i zakwaterowani w pododdziałach, które przez najbliższe cztery miesiące będą ich nowym domem.
  

W pierwszych dniach służby elewi zapoznają się z bazą szkoleniową i obiektami 5 batalionu saperów, regulaminami obowiązującymi w Siłach Zbrojnych RP, poznają prawa i obowiązki żołnierza, a także zostaną przeszkoleni w zakresie BHP i ochrony przeciwpożarowej. Po tym okresie rozpocznie się intensywne szkolenie, przygotowujące kandydatów do służby w NSR.
  

Czas trwania szkolenia żołnierzy, które potrwa do 27 kwietnia br., podzielono na dwa etapy. Pierwszym jest okres szkolenia podstawowego trwający 3 miesiące.
Po pozytywnym zweryfikowaniu, elewi przejdą do kolejnego etapu − miesięcznego szkolenia specjalistycznego, podczas którego będą zdobywali wiedze niezbędną do realizacji zadań w swojej specjalności wojskowej. Zakończy się ono egzaminem.
W tym czasie ochotnicy będą mogli składać wnioski do jednostek wojskowych o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
 
Tekst/zdjęcia: sierż. Robert JAWORSKI