BIP
 
Odwiedziny w PKW Rumunia
10.10.2017
Sekretarz Generalny NATO i Prezydent Rumunii z wizytą u żołnierzy PKW Rumunia.

W poniedziałek 09 października br. Jens Stoltenberg Sekretarz Generalny NATO i Klaus Iohannis Prezydent Rumunii odwiedzili żołnierzy Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód. W skład brygady wchodzą również żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii. Obecni także byli Minister Obrony Narodowej Rumunii Mihai Fifor, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii Pan Marcin Wilczek i Szef Sztabu Generalnego Rumunii gen. Nicolae Ciuca.

  

Wizyta rozpoczęła się późnym popołudniem od złożenia meldunku przez Dowódcę Wielonarodowej Brygady płk. Cristiana Dan, po czym goście udali się na plac apelowy, gdzie oczekiwali pozostali żołnierze dowództwa i wybranych jednostek brygady.


Po uroczystym odegraniu hymnu NATO i hymnu Rumunii głos zabrał Prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis, który podkreślił znaczenie obecności wojsk sojuszu i zaangażowania swojego kraju w następujących słowach:
„Wielonarodowa Brygada Południowy-Wschód została utworzona jako odpowiedź na rosnące niebezpieczeństwo w pobliżu granic NATO. To, że Rumunia gości dowództwo Brygady Wielonarodowej Południowy-Wschód podkreśla wysoki stopień zaangażowania naszego kraju w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa nie tylko w Rumunii, lecz także w całym regionie Morza Czarnego. Sojusz Północnoatlantycki oznacza przede wszystkim solidarność i jedność, a uczestnictwo państw sojuszniczych, uczestnictwo we wspólnych manewrach i ćwiczeniach wojskowych, wiarygodnie oddają te wartości. Dziękuję zatem państwom sojuszniczym, które zaangażowały się w ten wspólny wysiłek. Jestem przekonany, że żołnierze stacjonujący w naszym kraju z Kanady, Hiszpanii, Portugalii oraz Polski docenią naszą gościnność i będą doskonale współpracować z rumuńskimi partnerami. Cieszę się, że pomimo upływu krótkiego okresu czasu od decyzji o utworzeniu tej struktury w Rumunii zaobserwowano widoczne postępy, które są doceniane także na poziomie sojuszniczym. Jestem przekonany, że w dalszym ciągu będziemy wywiązywać się z przyjętych zobowiązań, tak aby na koniec przyszłego roku osiągnąć gotowość Wielonarodowej Brygady Południowy-Wschód.
Wyjątkowa postawa żołnierzy rumuńskich oraz sojuszników podczas manewrów wojskowych na terytorium Rumunii, na misjach, jak i w działaniach międzynarodowych są dowodem wysokiego stopnia profesjonalizmu. Wiem, że działania prowadzone w ramach Wielonarodowej Brygady Południowy-Wschód są niezbędne w realizacji głównego zadania Sojuszu Pólnocnoatlantyckiego - a mianowicie prowadzenie działań stanowiących odpowiedź na ambitne wyzwania dla zachowania bezpieczeństwa”.
  
tekst / zdjęcia: Oficer prasowy PKW Rumunia