BIP
 
Wybuchowe okopy
13.09.2017
W środę 13 września br. 7 dywizjon Artylerii Konnej Wielkopolskiej wykonał okopy i ukrycia z wykorzystaniem materiału wybuchowego.

Na Ośrodku szkolenia inżynieryjno-saperskiego artylerzyści Wielkopolskiej Brygady szkoli się z zakresu działań saperskich polegających na wykonywaniu okopów i ukryć.

Każdy żołnierz posiada na wyposażeniu łopatkę, przy użyciu której przygotowuje dla siebie okop. Kiedy jednak podczas prowadzenia działań bojowych należy przygotować ukrycie dla sprzętu, a czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, żołnierze wykorzystują inne metody. Jedną z nich wiąże się z wykorzystaniem materiałów wybuchowych.

„Użycie materiału wybuchowego w czasie wykonywania elementów ubezpieczenia bojowego z pewnością ułatwia i przyśpiesza działanie. Nie mniej jednak jest to możliwe tylko wtedy, kiedy żołnierze potrafią posługiwać się materiałami wybuchowymi i są w stanie zrealizować zadanie w sposób bezpieczny dla pozostałych kompanów” – wyjaśnia instruktor starszy chorąży Klaudiusz Polh.

Przed wykonaniem okopów szkoleni zostali zapoznani z warunkami bezpieczeństwa oraz zasadami wykonywania ładunków wybuchowych. Po sprawdzeniu umiejętności każdego żołnierza, drużyny wykonały okopy i ukrycia dla sprzętu i stanu osobowego.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: st. chor. Krzysztof Piróg