BIP
 
Szkolenie żołnierzy NSR rozpoczęte
12.09.2017
Wrześniowe szkolenie Narodowych Sił Rezerwowych rozpoczęło się zajęciami strzeleckimi z wykorzystaniem symulatora Śnieżnik.

Cykl szkolenia w ramach ćwiczenia rotacyjnego żołnierzy NSR obejmuje zajęcia z taktyki oraz szkolenia ogniowego jak również budowy i eksploatacji sprzętu i uzbrojenia wojskowego.

„Na początku każdego szkolenia dążymy do tego, aby nasi żołnierze mieli możliwość szybkiego odświeżenia wcześniej zdobytych umiejętności. Symulator Śnieżnik stwarza najlepsze warunki do sprawdzenia nie tylko umiejętności strzeleckich, ale również zdolności sprawnego i bezpiecznego posługiwania się przydzieloną bronią” - wyjaśnia kierownik zajęć podporucznik Jarosław Sass.
 
Symulator pozwala przygotować szkolonych do wykonywania strzelań w różnych warunkach atmosferycznych oraz przy ograniczonej widoczności. Dzięki temu żołnierze są lepiej przygotowani do realizacji zadań bojowych podczas ćwiczeń z amunicją bojową na strzelnicach i obiektach poligonowych.
 

„Śnieżnik uzupełnia tradycyjne szkolenie ogniowe. Cyfryzacja pozwala wykreować nieograniczoną liczbę scenariuszy ćwiczeń w różnych sytuacjach bojowych. Pole walki pokazywane jest na ekranie w dużej rozdzielczości, dzięki czemu żołnierz ma wrażenie, że uczestniczy w akcji bojowej” – tłumaczy podpułkownik Rafał Miernik, Szef Szkolenia Wielkopolskiej Brygady.
 
Podczas zajęć żołnierze pod czujnym okiem instruktora doskonalili umiejętność przyjmowania postaw strzeleckich oraz pracy na broni w przypadku awarii lub konieczności zmiany magazynka.

Dzisiejsze zajęcia tworzą etap przygotowawczy, a zarazem żołnierską zaprawę przed kolejnymi bojowymi wyzwaniami.
Tekst : por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: ppor. Jarosław Sass