BIP
 
Cztery Szczyty Czterech Bohaterów
09.08.2017
W tym tygodniu 17 żołnierzy z Wielkopolskiej Brygady uczciła pamięć kolegów poległych podczas działań poza granicami państwa zdobywając 4 tatrzańskie szczyty.

„Czcimy naszych poległych kolegów – żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zapalając znicze na najwyższych szczytach Tatr, oddajemy im hołd minutą ciszy” ten cel przyświecał uczestnikom górskiej wyprawy.

Marsz ku chwale bohaterów rozpoczął się w poniedziałkowy poranek 7 sierpnia, kiedy to grupa siedemnastu żołnierzy z 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1bpzmot ZRz) zapaliła znicz pod pomnikiem poległych żołnierzy.


   

Kolejnym etapem wyprawy było wtorkowe zdobycie Rysów oraz uczczenie pamięci poległych żołnierzy minutą ciszy i zapaleniem symbolicznego znicza.

„Kolejno zdobywane szczyty nie są dedykowane poszczególnym kolegom. Wysiłek związany ze zdobyciem każdego z nich jest poświęcony im czterem. To właśnie ilość zdobytych szczytów jest symboliczna. Cztery szczyty dla czterech bohaterów” wyjaśnia znaczenie zdobytych szczytów jeden z uczestników starszy szeregowy Michał Cieślak.


  

 

W środę delegacja Wielkopolskiej Brygady od godziny 05.30 rozpoczęła marsz po kolejne 3 szczyty. Giewont, Kopa Kondracka, Kasprowy Wierch to miejsca gdzie oddano hołd żołnierzom, którzy złożyli największą ofiarę w służbie ojczyźnie, swoje życie.

  

„Jest to druga wyprawa poświęcona naszym kolegom i myślę, że nie ostatnia. Na każdym ze szczytów turyści przyłączali się do naszej akcji i wraz z nami uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Dzięki takim marszom zapewniamy pamięć zasłużonym żołnierzom. Nie tylko w jednostce, ale również w sercach wszystkich Polaków. Przecież to właśnie dla Polski, dla Polaków pełnimy swoją służbę” opisuje znaczenie wyprawy inicjator przedsięwzięcia porucznik Michał Stefański.


W następnym roku kolejne szczyty do zdobycia ku chwale bohaterom. Do udziału w marszu zachęca dowódca 1 kompanii kapitan Przemysław Beczek „Dla każdego kto chce się przyłączyć do tej szczytnej akcji znajdzie się miejsce w naszych szeregach”.

Cała wyprawa zakończy się w czwartek 10 sierpnia z chwilą powrotu górskiej kompanii do garnizonu Międzyrzecz.Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: por. Michał Stefański