BIP
 
Kierunek Rumunia
19.06.2017
W poniedziałek 19 czerwca żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia rozpoczęli załadunek na transport kolejowy

223 osobowy Polski Kontyngent Wojskowy tworzony na bazie 17 Wielkopolskie Brygady Zmechanizowanej uzupełniony specjalistami z innych instytucji oraz jednostek wojskowych, głównie 10 Brygady Logistycznej oraz 11 Batalionu Dowodzenia rozpoczął kolejny etap przemieszczenia do Rumunii.


W pierwszym etapie do Rumunii przemieściły się grupy przygotowawcze, których zadaniem było przygotowanie infrastruktury i zaplecza logistycznego dla sił głównych.

Drugi etap obejmuje przemieszczenie sprzętu ciężkiego wraz z ich załogami drogą kolejową do miejsca stacjonowania PKW.

  

Dziś w Trzemesznie Lubuskim po zapoznaniu z warunkami bezpieczeństwa żołnierze PKW dokonali załadunku sprzętu na platformy kolejowe. Po wykonaniu wszystkich czynności kolejna grupa wyruszy do Cariova, gdzie przez najbliższe 6 miesięcy PKW będzie się szkolić w ramach
sił tFP (ang. Tailored Forward Presence) Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO polegające na wzmocnieniu południowej flanki NATO.


Pod względem taktycznym PKW przejdzie w podporządkowanie wielonarodowej batalionowej grupy bojowej wchodzącej w skład  rumuńskiej 2 Brygady Piechoty. Szkolenie odbywać się będzie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy - Wschód.

Od początku lipca żołnierze wezmą udział w szeregu międzynarodowych ćwiczeń, których celem będzie zgrywanie systemów walki państw sojuszniczych.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel, szer. Patryk Szymaniec.