BIP
 
Naukowy początek LONGSHOTA
21.04.2017
W czwartek 20 kwietnia w ramach otwarcia zawodów LONGSHOT 2017 w Klubie Wojskowym w Wędrzynie odbyła się konferencja „Innowacje dla Snajperów i Strzelców Wyborowych”

Seminarium Naukowe zostało przeprowadzone przez kadrę Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO), którego głównym zadaniem jest identyfikacja, gromadzenie oraz udostępnianie perspektywicznych technologii wpływających na bezpieczeństwo kraju i możliwości bojowe wojska. Uczestników powitał dowódca Wielkopolskiej Brygady płk dypl. Piotr Malinowski oraz szef Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych gen. brygady Adam Joks.
  
Na konferencję składały się 3 sesje, podczas których zaprezentowane zostały innowacje dla snajperów i strzelców wyborowych, wykorzystanie bezzałogowych środków powietrznych umożliwiających rozpoznanie obrazowe pola walki oraz nowoczesny sprzęt, który ułatwi w przyszłości ratownikom medycznym udzielanie pomocy w różnych sytuacjach taktycznych.
  
W przerwach pomiędzy wykładami uczestnicy mieli okazję zobaczyć praktyczne działanie zaprezentowanych rozwiązań technologicznych oraz projekty przyszłościowego wyposażenia żołnierzy.
Konferencja była przede wszystkim doskonałą okazją do wymiany doświadczeń „projektantów” oraz użytkowników dla których tworzone jest nowe wyposażenie i sprzęt.
Tego rodzaje dyskusje pozwalają określić potrzeby i nowe kierunki na rzecz obronności kraju.


  

tekst: por. Weronika Milczarczyk
zdjęcia: szer. Patryk Szymaniec